Něco málo o vysokých podpatcích
Snad v žádných jiných botách nevypadá ženská noha půvabněji než v botách na vysokém podpatku. Alespoň jeden pár bot s podpatkem má nejspíš skoro každá z nás. Ale víte, kdy a kde se vůbec podpatky v historii objevily? Zkusme si říct něco málo o vysokých podpatcích a jejich historii…
Pár zajímavostí
- První podpatky byly vytvořeny v 16.století jako zarážky do třmenů na pánských jezdeckých botách. Jejich smyslem bylo pozvednout nositele, umožnit jim impozantně pózovat a natahovat nohy tak, že se jim působivě vyboulily svaly na lýtkách.
- V 18.století nosily podpatky už i ženy u dvora, podpatky tak doslova pozvedaly obě pohlaví nad obyčejné masy a poskytovaly záruku jejich sociálního postavení.
- V době francouzské revoluce byly podpatky odstraněny coby znamení šlechty.
- V dnešní formě se podpatky objevují až teprve koncem 19.století.
- Od 20.století najdeme podpatky již víceméně pouze v dámské módě (pomineme-li transvestity). U pánů se s nimi můžeme setkat v podobě kubánského podpatku nebo na kovbojských botách. Zde mají jednoznačný důvod – úzká špice pro snadné zasunutí do třmenů a zkosený podpatek, aby v nich bota dobře držela.
- Do dnešního dne se vyvinulo mnoho druhů podpatků – ludvíkovský, kubánský, platforma, jehlový či kačenky.
- Výška podpatku může sahat od 2,5cm do 20cm výšky, přitom 3-8 cm se považuje za nízkou až střední, výška kolem 6 cm je pokládána za ideální. Za extrémní výšku se považuje většinou 14 cm a více.
- Průměr podpatku může být i menší než 1 cm.
- První jehlové podpatky vytvořil francouzský švec André Perugia ve 40.letech.
- Italské jehlové lodičky z přelomu 50. a 60.let, které měly průměr menší než 5mm způsobily dokonce v některých případech zákaz vstupu v jehlových podpatcích do veřejných prostor kvůli poškození podlah.
Vysoké podpatky jsou jakýmsi dnes symbolem ženskosti
Není sporu, že ženské nohy vypadají ve vysokých podpatcích krásně. Důvodem je změna těžiště těla, zvýšení celkové výšky a lépe tvarované tělo. Nohy působí jako štíhlé, dlouhé a pevné. Boty na vysokých podpatcích, jsou zároveň určitým fetišem a sexuálním symbolem. Nejen z těchto všech důvodů se ženy nechtějí a nedokáží svých podpatků vzdát. Přestože mnoho žen má zkušenosti s vymknutým kotníkem či nataženým vazem, ale i horšími úrazy způsobenými chůzí na vysokých podpatcích. Jsou i ženy, které se kvůli vysokým podpatkům uchylují i k tak drastickým opatřením jako je zkrácení prstů u nohou či jiným plastickým operacím.
A co vy? Taky se nedokážete vysokých podpatků vzdát nebo jste je definitivně vyměnily za balerinky a pohorky?
Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂
Jsem průvodcem žen v jejich sebepřijetí, sebeprezentaci a vytvoření zdravého a spokojeného života a jedinečného, originálního a inspirativního a stylu.
Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie, zdravého těla a mladistvého elánu. K odvaze být samy sebou a ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.
Jinak jsem docela normální ženská, rozpuk mládí mám už definitivně za sebou, životem značně otřískaná, nicméně fasáda stále zachovalá, „a interiér“ víceméně v původním stavu 🙂 Jako správný introvert miluju knížky, filmy, muziku, fotky a umění vůbec, ale také módu a design. Taky ráda tvořím. Kdeco. Některé výrobky můžete najít v části “obchod”. Část extroverta ve mně mne i v 50 táhne na koncerty a rockové festivaly a různé jiné akce a nejspíš může i za tyhle stránky… 🙂
Celý můj příběh si můžete přečíst zde https://jednodusevpohode.cz/muj-pribeh/