Holinky – i praktická bota může mít styl
Kdo by ještě před pár lety řekl, že taková obyčejná a často nehezká věc jako jsou gumáky, bude jednou módním hitem číslo jedna a vysoce stylovou záležitostí. Ale jak je vidět na současných holinkách – i praktická bota může mít styl. Faktem ale je, že už počátky praktických holinek měly co dočinění s módním stylem.
Tvůrcem holinek, jak už jejich anglický název „wellington“ napovídá, byl Arthur Wellesley, první vévoda z Wellingtonu. Svým návrhem chtěl vylepšit vzhled svých jednotek na bitevním poli v době, kdy čelil Napoleonovi. Chtěl vytvořit pohodlnou a dobře vypadající botu, která něco vydrží a zároveň bude konkurovat v té době oblíbeným výrazně zdobeným hesenským botám. Nechal vyrobit variantu hesenské boty z jemné teletiny, která byla přiléhavá, hladká a bez ozdob. Jeho obuv měla velký úspěch a jednalo se o jednu z prvních módních novinek ovlivněných nějakou známou osobností a postupně se jí začalo říkat „wellingtonka“. Ve 40.letech 19.století se jednalo dokonce o nejpopulárnější obuv, dokud ji v 60.letech 19.století nenahradila kotníčková bota. Od r.1852 se začaly vyrábět boty z přírodní gumy.
20.století
Na počátku 20.století se staly holinky velmi populární, např. mezi evropskými farmáři, kterým nahradila dřívější dřeváky. Boty byly pohodlnější a v nepříznivých podmínkách na poli udržovaly nohy v suchu. Rovněž během 1. světové války její popularita rostla a pro vojáky v zákopech byla nezbytností. Po válce byl výrazný nedostatek obuvi a holinky se opět pro svou odolnost těšily velké přízni. V 50.letech je do nepříznivého počasí již nosili muži, ale i ženy a děti. V 60.letech např. slavná britská módní návrhářka Mary Quant (ta, která může za módu minisukní) navrhla stylovou soupravu holinek, pršipláště a klobouku do deště.
V r.1958 vznikly v Britské gumárenské společnosti ty nejikoničtější holinky, které se po roce 2000 staly vyhlášeným módním artiklem. Holinky firmy Hunter byly prostě hit. Hodně tomu napomohla Kate Moss, která si je obula na festival v Glastonbury nebo Angelina Jolie, která se v jejich červené variantě objevila ve filmu Mr and Mrs Smith. Boty získaly takový věhlas, že firma spolupracovala i s tak vyhlášenými jmény, jako je třeba Jimmy Choo.
Legendární holinky Hunter
Jejich výroba je levná a způsob zpracování materiálu umožňuje jakýkoliv design. Holinky již dávno nejsou jen klasicky černé, ale hýří všemi možnými barvami a vzory. K jejich výrobě přistoupily i ty nejznámější značky a věhlasní módní návrháři. Najdete mezi nimi i taková jména jako např. Michael Kors, Tommy Hilfiger, Chloe, Burberry, Calvin Klein či Jimmy Choo. Kdo by to byl řekl, že jednou za pár „obyčejných gumáků“ budou ženy jednou utrácet i mnoha tisícové částky.
Holinky Desigual
A mé oblíbené Evercreatures
Zdroj: Ikony světového designu
Líbil se vám článek? Dejte mu To se mi líbí nebo ho sdílejte níže 🙂
Jsem průvodcem žen v jejich sebepřijetí, sebeprezentaci a vytvoření zdravého a spokojeného života a jedinečného, originálního a inspirativního a stylu.
Mou vášní je inspirovat a vést ženy ve znovunalezení jejich unikátní osobnosti, krásy a charismatu, pulsující životní energie, zdravého těla a mladistvého elánu. K odvaze být samy sebou a ukazovat jim, že každá z nás může být v jakémkoli věku duchem mladá, svobodná a je jediným neopakovatelným originálem.
Jinak jsem docela normální ženská, rozpuk mládí mám už definitivně za sebou, životem značně otřískaná, nicméně fasáda stále zachovalá, „a interiér“ víceméně v původním stavu 🙂 Jako správný introvert miluju knížky, filmy, muziku, fotky a umění vůbec, ale také módu a design. Taky ráda tvořím. Kdeco. Některé výrobky můžete najít v části “obchod”. Část extroverta ve mně mne i v 50 táhne na koncerty a rockové festivaly a různé jiné akce a nejspíš může i za tyhle stránky… 🙂
Celý můj příběh si můžete přečíst zde https://jednodusevpohode.cz/muj-pribeh/