O štěstí

Znáte flow?

Česky by se dalo říct „proudění“ či “plynutí”, ale nějak ten náš výraz příliš dobře nevystihuje stav, který to obnáší. Znáte tu situaci, když děláte něco, co vás baví, těší a najednou vám to odsýpá, jde to od ruky, až úplně zapomenete na čas. Natolik se pohroužíte do dané činnosti, že se zdá, že okolní svět úplně přestal existovat. Znají to všichni umělci, řemeslníci a vůbec tvůrčí lidé a vlastně každý z nás. Je to velmi příjemný až euforický pocit. Dokonalé ztělesnění bytí v přítomném okamžiku.

Foto: Pixabay.com

Můžeme ho využít i u praktických činností

A fajn je, že ho můžete uplatnit i v běžných činnostech v domácnosti či činnostech, která nás prostě nebaví. Ano, já vím, že jsou mezi námi takové ženy, které uklízení baví, ale třeba já mezi ně nepatřím ani omylem. Ale zjistila jsem už dávno, že jestli danou práci budu dělat ztuha a s odporem nebo s lehkostí a radostí, závisí na mém duševním rozpoložení. Takže místo toho, abych se nutila třeba do mytí oken, když se mi vůbec nechce a jsem utahaná jako štěně, počkám si třeba týden nebo 14 dní na den, kdy mi je fajn a energie mám na rozdávání a pustím se do toho. Najednou mě to baví a přistihnu se, že to mám nejen neuvěřitelně rychle hotovo, protože si to užívám a nedělám to z „musu“, ale že navíc udělám ještě mnoho dalších věcí, které jsem sice neplánovala, ale když už mi ta práce jde tak hezky od ruky…  🙂

Foto: Pixabay.com
Dělejme to po svém

Všichni máme v hlavě takové to přesvědčení, že to přece musím dnes nejpozději zítra udělat. Ale je tohle přesvědčení opravdu naše? Nebo se nám do hlavy implantovalo neustálým předáváním z generace na generaci a společenského přesvědčení, že takhle je to správně? Znáte to „nejdřív práce, potom zábava“. A co když to někdy uděláme naopak? Nejdřív zábava, u které si odpočineme, odreagujeme se a nabereme novou energii a pak práce, která nám tím půjde víc od ruky, protože budeme odpočatější a budeme mít víc elánu. Zkuste se zamyslet nad svými myšlenkami, které se vám v hlavě rojí. Ten věčný kritik, který vám říká, co všechno musíte a jak. Jsou to opravdu vaše myšlenky nebo vašich rodičů nebo jste to někde četla a získala jste dojem, že tak je to správně, protože se to tak „dělalo vždycky“. Ale vy jste vy. Ne vaše matka, ne vaše sousedka, ne společnost. Vy se rozhodujete sama za sebe. Tak si užijte tu svobodu volby a pusťte se třeba nejdříve do věcí, které máte rády a nakonec zvládnete s lehkostí  i to, co vás neskutečně otravuje.

FOto: Fixabay.com

Nezapomeňte – jsme ženy, měly bychom zářit a ne být uštvané a vyčerpané „obstaravatelky“ všeho možného. A co je ještě důležité – opravdu nemusí být všechno dokonalé, je to opět jen v naší hlavě.

Máte i vy nějaký trik, jak si užít práci, kterou nemáte rádi?

Uložit

Jsem docela normální ženská, rozpuk mládí mám už definitivně za sebou, životem značně otřískaná, nicméně fasáda stále zachovalá, „a interiér“ víceméně v původním stavu 🙂 Jako správný introvert miluju knížky, filmy, muziku, fotky a umění vůbec, ale také módu a design. Taky ráda tvořím. Kdeco. Některé výrobky můžete najít v části “obchod”. Část extroverta ve mně mne i v 50 táhne na koncerty a rockové festivaly a různé jiné akce a nejspíš může i za tyhle stránky… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *