O kráse, O módě a stylu

Jak vytvořit stylový šatník pro zralou ženu

Móda je pomíjivá, styl je věčný.

Coco Chanell

Teď nemám na mysli rady, kolik jakých kalhot či sukní a sak potřebujete a jak je kombinovat. Mám na mysli spíše to, jak vytvořit originální styl, přitom jednoduše.

Stylový šatník Stylový šatník

 • Vyberte si „vaše“ barvy. Možná se oblékáte podle barevné typologie, možná prostě máte své barvy. Většinou vám stačí tak 3-4 základní, které můžete kombinovat. Tohle je jen můj osobní dojem, ale řekla bych, že není tak úplně nejlepší mít všechny tyto barvy extra výrazné. Ale pokud to umíte zkombinovat a máte odvahu, proč ne.

výrazné barvy výrazné barvy

 • Jednoduché kousky. Základní kousky vybírejte spíš jednoduché, žádné trendy věci, nápisy, flitry, nesmysly. Ano, samozřejmě nadčasové. Střihy, které se nosí stále průběžně.

jednoduché kousky v šatníku jednoduché kousky v šatníku jednoduché kousky v šatníku

Rozhodně by ve vašem šatníku neměly chybět:

 • malé černé (vzpomeňte na Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho)

malé černé malé černé malé černé

 • Klasická bílá „pánská“ košile

bílá "pánská" košile bílá "pánská" košile bílá "pánská" košile

 • Džíny

džíny džíny džíny

 • Rolák – pulovr

Roláky, pulovry Roláky, pulovry Roláky, pulovry

 • Klasické lodičky na vysokém podpatku. Aspoň jedny.

klasické lodičky

 • Trenčkot. Nebo jiný dobře střižený kabát. Nikdy se nepřestane nosit.

trenčkot trenčkottrenčkot

 • Cardigan, svetřík, který můžete obléct k čemukoli.

cardigan cardigan cardigan

 • Klasické sako. Střih záleží spíš na vašem typu postavy.

sako sako sako

Je to jako základní ingredience kulinářské speciality, kterou chystáte. A teď k těm základním ingrediencím musíte přidat různé koření a speciální ingredience, které z nich udělají tu pravou kulinářskou pochoutku. Jsou to různé další části šatníku (sukně, kalhoty,…), které se střihem hodí právě k vám a pak speciální, originální kousky, které právě v kombinaci s jednoduchým základem vyniknou. Takže co dál…

 • Dobrý střih. Obzvlášť u sak a kabátů je to důležité.

dobrý střihdobrý střih dobrý střih

 • Originální kousky. Sem tam nějaký ale opravdu originální kousek. Výjimečný, takový, který vás chytne za srdce. Výborně se bude hodit k jednoduchým kouskům, které máte v šatníku a o to víc vynikne.

originální kousky originální kouskyoriginální kousky

 • Vrstvení. Je to jednoduchá věc, při které můžete využít různé jednoduché kousky svého šatníku i v jiné sezóně než ve které je nosíte obvykle. Trička nebo košile pod šaty, šaty přes džíny a podobně. Z kombinace několika jednoduchých kousků vytvoříte zajímavý styl.

vrstvení vrstvení vrstvení

 • Bižuterie – šály, šátky – pokrývky hlavy. Tady se můžete vyřádit. Nemusí toho být kvantum, ale dostatek, abyste mohla vytvořit mnoho různých outfitů. Všechny tyto doplňky outfity zvýrazní a nikdy nebudete vypadat jako někdo jiný. Ženy v Česku se bižuterie a výrazných kousků většinou nějak bojí, přitom ty nejvíc dotvoří váš styl. A ani vás to nebude moc stát.

Bižuterie

bižuterie bižuterie bižuterie

Šály, šátky

šátky, šály šátky, šály šátky, šály

Pokrývky hlavy

pokrývky hlavy pokrývky hlavy pokrývky hlavy

 • Boty. Hodně bot. 🙂 Tipla bych, že by žena měla mít v botníku tak cca alespoň 15 párů bot. Já jsem teda maniak na boty a kdybych mohla, měla bych jich plnou skříň. Ale jde o to, že když pomineme, že máme 4 roční období, tak musíme brát v úvahu, že ke každému typu oděvu se hodí jiný typ bot. A taky nesmíme zapomenout na barvy. Tak těch 15 párů je možná spíš minimum. I když nespornou výhodou současnosti je to, že k sukni a šatům dnes můžeme nosit i tenisky nebo farmářky.Když máte navíc nějaké opravdu výrazné  boty, můžete na nich vystavět outfit ze střízlivějších částí šatníku.

boty boty boty

 • Kabelky. Menší velikosti, většinou spíš do společnosti, kam dáte jen to nejnutnější a samozřejmě větší na běžné nošení. Barevně nemusí ladit s botama, ale mohou (i když nutně nemusí) ladit s jakoukoli částí outfitu.

kabelky kabelky kabelky

 • Nedat na trendy. Tím samozřejmě nemyslím, že byste si nemohla koupit nic, co je trendy a in, ale opravdu nemusíte být jejich otrokem. Trendy se mění, mizí a zase se vracejí, ale vy chcete šatník, který budete moci nosit průběžně a ne ho neustále obměňovat.

nemusíme být vždy in a trendy nemusíme být vždy in a trendynemusíme být vždy in a trendy

 • Umět to nosit. Je jedno, jestli máte na sobě luxusní šaty nebo něco z blešáku. Důležité je umět to nosit. Kdo to neumí, kdo neumí vystavit na odiv svou osobnost z hloubky svého nitra, nepomohou mu většinou ani šaty od Diora. Určitě jste si toho někdy všimly. Jak někdo dokáže vypadat skvěle i v „pytli od brambor“ a někomu nepomohou ani ty nej kousky. A nezáleží na tom, kolik vám je let nebo kolik kilo máte navíc nebo naopak kolik vám jich chybí.

plus size plus size plus size

 • Uvědomit si, že nemusíme být pořád dokonalé nebo dokonale sladěné. Někdy je méně více a mnohdy v těch nejobyčejnějších kouscích naděláme největší parádu.

často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky často nadláme největší parádu s těmi nejobyčejnějšími kousky

A teď proč.

Když budete používat samé výrazné či trendy věci, bude to působit přehnaně a špatně se takové prvky kombinují. Naopak když máte jeden jednoduchý model, může být někdy i docela nudný. Ale změní se s každým vrstvením, poutavou barvou, zajímavým výrazným solitérem nebo použitím různých doplňků. Nikdy to už nebude nuda. Vše můžete libovolně kombinovat a vůbec vás nemusí zajímat nějaké trendy, co je in a co ne a podobně. A přitom to bude vypadat originálně. A když k tomu přidáte šarm své vlastní osobnosti, nebudete nikdy ničí kopie a celkový dojem bude výjimečný.

výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl výrazné kousky a doplňky pomáhají vytvářet styl

Musíme se úplně vzdát své minulosti v oblékání?

Měly jste v mládí nějaký výrazný styl? Patřily jste k nějaké subkultuře? Pokud vás tato subkultura oslovuje i ve zralém věku, věřím tomu, že některých prvků se nemusíte vzdát ani dnes. Jen už asi nebude úplně ono, když se tak oháknete od hlavy k patě. Stačí vybrat jeden, dva prvky a zakomponovat je do klasičtějšího šatníku. Taková typická ukázka je kožený křivák. I když vždy patřil spíš k motorkářské a rockové subkultuře, dnes je součástí šatníku lidí, kteří rozhodně součástí těchto subkultur nejsou a ani nebyli.

křivák křivák křivák

Co tím chci říct…

Že dobře se obléct nevyžaduje ani hromadu módních kousků ani spoustu peněz. Stačí nám k tomu jen trocha fantazie, představivosti, velké zrcadlo a něco sebereflexe před tím zrcadlem. Že když na to čisté „malířské plátno“ složené z pár jednoduchých kousků namalujeme obraz pomocí dalších barev, vrstev a speciálních přísad a promítneme do něj celou svou osobnost, vytvoříme dokonalý originální obraz, jenž bude odrážet to, kým v hloubi duše jsme.

vlastní styl vlastní styl vlastní styl

Foto zdroj: Pinterest.com

Jsem docela normální ženská, rozpuk mládí mám už definitivně za sebou, životem značně otřískaná, nicméně fasáda stále zachovalá, „a interiér“ víceméně v původním stavu 🙂 Jako správný introvert miluju knížky, filmy, muziku, fotky a umění vůbec, ale také módu a design. Taky ráda tvořím. Kdeco. Některé výrobky můžete najít v části “obchod”. Část extroverta ve mně mne i v 50 táhne na koncerty a rockové festivaly a různé jiné akce a nejspíš může i za tyhle stránky… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *